Niepełnosprawni ze znacznym stopniem, z rehabilitacji korzystają poza kolejnością

Przepisy, które pozwalają osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności korzystać z rehabilitacji  poza kolejnością, obowiązują od lipca ubiegłego roku. Jak się okazuje, uprawnienie chętnie z tej możliwości korzystają.

Jak informuje NFZ, tylko na Mazowszu do końca ubiegłego roku, ze szczególnych uprawnień w rehabilitacji skorzystało 6288 pacjentów. Koszt świadczeń po stronie NFZ Mazowsze wyniósł 12 mln zł. Natomiast w styczniu 2019 roku było to 3154 pacjentów, którym udzielono świadczenia rehabilitacyjne na łączną kwotę 2,75 mln zł.

Osoby z niepełnosprawnością najczęściej korzystają ze świadczeń z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej. Od lipca ub.r. do stycznia br. skorzystało z nich 3280 pacjentów. W analogicznym okresie jedynie 1 pacjent skorzystał ze świadczeń w zakresie rehabilitacji pulmonologicznej w warunkach stacjonarnych.

2267 osób z niepełnosprawnością korzystających ze szczególnych uprawnień zarejestrowało od 1 lipca ub.r. w systemie informatycznym mazowieckiego NFZ 8126 zleceń na wyroby medyczne podlegające refundacji. 5478osób zarejestrowało zlecenie na comiesięczne zaopatrzenie.

źródło: NFZ