Najczęściej fałszowane są leki na odchudzanie, na problemy z erekcją i hormony sterydowe

Proceder podrabiania leków oraz nielegalny obrót nimi  to zagrożenie dla bezpieczeństwa i życia pacjentów.Według danych Światowej Organizacji Zdrowia nawet 1% leków sprzedawanych w krajach rozwiniętych może być podrabianych, ponadto szacuje, że leki sfałszowane dostępne za pośrednictwem Internetu stanowią około 50% oferowanych produktów.

Problem leków sfałszowanych w legalnym obrocie (sprzedawanych w aptekach) jak na razie nie dotyczy Polski. Ale ryzykowne jest kupowanie leków przez internet, za pośrednictwem portali ogłoszeniowych czy na bazarach.

Prowadzone przez narodowe laboratoria badania leków pobranych z aptek, punktów aptecznych oraz hurtowni farmaceutycznych nie wykazały do tej pory obecności leków sfałszowanych w tych miejscach.

Sfałszowane farmaceutyki zawierają zwykle składniki gorszej jakości, nieodpowiednie ich proporcje, zanieczyszczenia lub inne niedopuszczone substancje czynne o nieznanym bezpieczeństwie stosowania. Często są to substancje niebezpieczne dla zdrowia i życia. Ponadto,  leki, trafiając do nielegalnego obiegu, tracą swą pierwotną jakość w wyniku niewłaściwych warunków ich transportu oraz przechowywania.

Fałszerstwo może dotyczyć wszystkich leków – zarówno oryginalnych jak i generycznych (odtwórczych).

Najczęściej fałszowane są produkty wspomagające odchudzanie, na problemy z erekcją i hormony sterydowe. Chociaż coraz częściej zaczynają pojawiać się sfałszowane leki  o działaniu antykoncepcyjnym czy psychotropowym.

źródło: giv.gov.pl