41 placówek medycznych w Polsce realizuje projekt POZ PLUS

Od zaproszenia, przez wywiad na pierwszej wizycie, po szczegółowe badania i szybką reakcję w przypadku wykrycia poważnej choroby. Wszystko bezpłatnie i pod kontrolą lekarza POZ lub troskliwej pielęgniarki. To nowatorski model opieki skupionej na pacjencie. Dzięki unijnemu projektowi NFZ uczymy się go właśnie w Polsce. Pierwsi pacjenci już z niego skorzystali.

Opieka koordynowana sprowadza się do lepszej i bardziej wszechstronnej opieki nad pacjentem. W naszych warunkach testujemy ją w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), gdzie kluczową rolę odgrywa lekarz rodzinny.

W projekcie POZ PLUS uczestniczy 1100 osób, m.in. lekarzy POZ, pielęgniarek i koordynatorów.

Wszystko zaczyna się od zaproszenia. Pielęgniarka lub pracownik recepcji w placówce zakwalifikowanej do projektu dzwoni lub wysyła imienne zaproszenia. Znając termin wizyty stawiamy się na bilans. Lekarz POZ szczegółowo wypytuje nas o stan zdrowia, przebyte choroby i te, które najczęściej występowały w rodzinie. Na koniec proponuje wykonanie podstawowych badań i zaprasza na kolejną wizytę z wynikami. Jeśli jesteśmy zdrowi lekarz zaproponuje jeszcze skorzystanie z bezpłatnej edukacji, żeby jak najdłużej potrzymać zdrowy tryb życia. Jednak, jeśli coś wzbudzi jego wątpliwości, zleci bardziej szczegółowe badania lub przejście na ścieżkę zarządzania chorobą.

Zarządzanie chorobą dotyczy 11 chorób przewlekłych, m.in. astmy, bólu kręgosłupa i cukrzycy, na które najczęściej leczą się Polacy.

Lekarz POZ zaleci kontakt ze specjalistą, np. diabetologiem, w przypadku słabych wyników cukru. Umówi na wizytę z dietetykiem lub psychologiem, który podbuduje nas psychiczne, podtrzyma na duchu i pomoże wspólnie przejść przez trudne chwile.

Zarządzanie chorobą ma jeszcze jedną zaletę. W tym trybie kolejne terminy wizyt ze specjalistą w POZ są znane z góry. Rezerwuje się je 3 i po 6 miesiącach od pierwszego kontaktu z lekarzem.

Do końca 2018 roku do świadczeń udzielanych w projekcie POZ PLUS zgłosiło się 64,2% kobiet i 35,8% mężczyzn.

41 placówek medycznych w Polsce realizuje projekt POZ PLUS. Są obecne w dużych miastach, miasteczkach i na obszarach wiejskich.