21 marca Światowym Dniem Zespołu Downa

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. W tym roku odbywają się one pod hasłem: „What I bring to my community”, czyli „Co wnoszę do swojej społeczności?”

Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiono z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa . Pierwsze obchody miały miejsce w roku 2006. W 2012 roku został objęty patronatem ONZ.

Dlaczego 21 marca?

Bo jest to początek kalendarzowej wiosny, symbolizujący narodziny nowego życia oraz narodziny ludzi niezwykłych. Ponadto Zespół Downa wiąże się z obecnością trzeciego, dodatkowego chromosomu 21. w kariotypie.

Załóż kolorowe skarpetki 

Organizacje wspierające obchody Światowego Dnia Zespołu Downa zachęcają nas do założenia w tym dniu kolorowych skarpetek – dwóch albo nawet i trzech (jak 3 chromosomy) i muszą one być nie do pary!  Skarpetki mają znacznie symboliczne. Symbolizują: różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie – wszystko to, z czym muszą zmagać się osoby dotknięte zespołem Downa.

Natomiast „What I bring to my community” oznacza, że  osoby z zespołem Downa mogą coś wnieść  do lokalnej społeczności i przestrzeni publicznej. Mogą się realizować: pracować, uczyć się, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, czy udzielać się społecznie.

Zespół Downa występuje u ok. 1:600–700 żywo urodzonych dzieci. Za chorobą tą kryje się cały zespół różnych wad wrodzonych. Obecność dodatkowego chromosomu 21 wpływa na wygląd zewnętrzny dziecka (skośne ustawienie szpar powiekowych, obecność zmarszczki nakątnej, spłaszczona potylica, nisko osadzone uszy, mały nos o płaskiej nasadzie i szerokim grzbiecie) i jest  przyczyną niepełnosprawności intelektualnej, wad postawy oraz wielu innych problemów zdrowotnych (wrodzone wady serca, nerek, układu pokarmowego itp.).